Jeżeli Twój maluch właśnie rozpoczyna wielką szkolna przygodę, to nadszedł najwyższy czas, aby przygotować jego pokój na tę ekscytującą podróż. Dobrze umeblowana i przemyślana przestrzeń z pewnością pomoże dziecku rozwinąć skrzydła 🙂 Zakasajmy więc rękawy i bierzemy się do pracy! Oto jak przygotować pokój dziecka na okres wczesnoszkolny:
Porządki: Zacznij od czystego konta
Zanim zanurzymy się w świat mebli i designu, zajmijmy się bałaganem. Zacznij od przejrzenia wszystkich zabawek, ubrań i przypadkowych przedmiotów z pokoju dziecka, które wydają się mnożyć z dnia na dzień. Posortuj je na trzy stosy:
- Zachowaj: Są to przedmioty, które dziecko nadal kocha, używa i potrzebuje.
- Oddaj: Jeśli są zabawki i ubrania w dobrym stanie, z których dziecko już wyrosło, rozważ przekazanie ich komuś kto ich potrzebuje. To wspaniały sposób na zrobienie miejsca na nowe szkolne przygody. Ponadto jest to fantastyczna okazja, aby nauczyć dziecko o wartości dawania innym.
- Wyrzuć: Wszystko, co jest zepsute, uszkodzone lub nie nadaje się do naprawy, powinno trafić na ten stos. Nadszedł czas, aby pożegnać się z tymi przedmiotami.
Ta misja porządkowania zwolni miejsce na przybory szkolne i sprawi, że dziecko nie będzie czuło się przytłoczone w swoim pokoju. To też dobra okazja, żeby poczuło się bardziej „dorosłe” pozbywając się „dzidziusiowych” zabawek czy ubranek ze swojego otoczenia.
Biurko: Niezbędnik ucznia
Rozmiar ma znaczenie: Przestronne biurko z łatwością pomieści książki, zeszyty, przybory do pisania i prac plastycznych, a w przyszłości laptopa czy komputer. Jeśli jednak przestrzeń pokoju jest dość ograniczona, wybierz rozmiar, który po prostu będzie pasował, ale nie sprawi, że przestrzeń stanie się ciasna i zagracona.
Przechowywanie: Poszukaj biurka wyposażonego w miejsce do przechowywania, takie jak szuflady, kontenerek lub szafka. Szuflady to bardzo praktyczny wybór do przechowywania przyborów i drobiazgów. Czasem warto rozważyć biurko z nadstawką lub panelem tylnym. Nadstawka doda nieco powierzchni, a tylna ścianka będzie zapobiegać spadaniu przedmiotów.
Regulowane biurka: Myśl długoterminowo, wybierając biurko z regulacją wysokości, które będzie rosnąć wraz z dzieckiem. Jest to inwestycja, która się zwraca, gdy dziecko przechodzi przez kolejne lata edukacji. Jeżeli nie prefetujesz tego typu biurek warto od razu kupić docelowy rozmiar. Pierwszaczek może się wydawać nieduży, ale maluchy szybko rosną i jeśli zdecydujesz się na dziecięcy rozmiar biurka, to musisz liczyć się z tym, że dość szybko trzeba będzie je wymienić.
Umiejscowienie biurka: Decyzja, gdzie postawić biurko jest kluczowa. Umieszczenie go w pobliżu okna zapewnia doskonałe naturalne oświetlenie. Niemniej jednak jeżeli twoje dziecko ma problemy z koncentracją, może to nie być najlepszy pomysł, ponieważ “życie” za oknem może sprzyjać rozpraszaniu uwagi. W takich przypadkach warto umieścić biurko przy ścianie zapewniając dostęp naturalnego oświetlenia z boku i posiłkując się lampką.
Wsparcie rodziców: Jeśli przewidujesz towarzyszenie dziecku podczas nauki, warto rozważyć zapewnienie sobie wygodnego miejsca w pobliżu jego biurka.
Krzesło: Komfort i ergonomia
Komfort: Upewnij się, że krzesło jest wygodne dla Twojego dziecka. Podczas gdy komfort może nie być najwyższym priorytetem we wczesnych szkolnych latach, kiedy dziecko nie spędza dużo czasu przy biurku, ale staje się on coraz ważniejszy na późniejszych etapach edukacji, gdy nauki zaczyna lawinowo przybywać.
Rośnie wraz z dzieckiem: Poszukaj krzesła, które można regulować na wysokość, czyli takiego, które może rosnąć wraz z dzieckiem. Ergonomiczne krzesło może zapobiec późniejszym problemom związanym z postawą i kręgosłupem.
Miejsce dla plecaka: Zapanuj nad chaosem
Nie zapomnij wyznaczyć konkretnego miejsca na plecak szkolny swojego dziecka. Wybór konkretnej półki, szafki lub wieszaka na plecak, najlepiej w pobliżu biurka, pomaga utrzymać porządek i zapewnia dziecku rozpoczęcie dnia bez gorączkowego poszukiwania niezbędnych rzeczy.
Oświetl drogę do sukcesu: Wskazówki dotyczące oświetlenia
Naturalne światło: Wykorzystaj naturalne światło, odsłaniając okna. Nie tylko wspomaga ono koncentrację, ale także poprawia nastrój. Jeśli zależy Ci na prywatności i nie chcesz mieć zupełnie „gołego” okna pomyśl o firankach lub żaluzjach.
Oświetlenie zadaniowe: Zainwestuj w regulowane oświetlenie zadaniowe w obszarze biurka. Lampka biurkowa z możliwością regulacji wysokości i kąta padania światła będzie w tym wypadku najlepsza. Dodatkowo, można pomyśleć o opcji oświetlenia z regulacją jasności, która pomoże zapobiec zmęczeniu oczu podczas odrabiania lekcji. Upewnij się, że lampa jest umieszczona po odpowiedniej stronie biurka, w zależności od tego, czy dziecko jest prawo- czy leworęczne, tak, żeby nie zasłaniało sobie światła ręką podczas pisania.
Oświetlenie nastrojowe: Aby stworzyć ciepłą i zachęcającą atmosferę do czytania i spania, dodaj nastrojowe oświetlenie otoczenia. Lampka nocna, cottonballs czy lampki sznurkowe (girlandy) mogą zdziałać cuda w tworzeniu przytulnego i uspokajającego nastroju.
Wyeksponuj osiągnięcia dziecka: Ściana dumy
Świętuj osiągnięcia swojego dziecka, tworząc ścianę dumy. Pomaluj ścianę magnetyczną farbą, zawieś tablicę korkową lub inny ścienny organizer, gdzie dziecko będzie prezentować swoje prace, dyplomy i nagrody. Celebrowanie osiągnięć dziecka pomaga mu w budowaniu pewności siebie.
Zachęcaj do czytania: Pielęgnuj miłość do książek
Zaszczep w dziecku miłość do czytania, tworząc mini-bibliotekę. Zainstaluj półki na książki lub regały, tak, żeby dziecko miało do nich łatwy dostęp. Stwórz przytulny kącik czytelniczy z puszystym dywanikiem, fotelem, poduchami lub pufą typu beanbag, gdzie dziecko będzie mogło najpierw wspólnie z tobą, a potem już samodzielnie czytać swoje ulubione historie. Czytanie przed snem to wspaniały nawyk, który warto pielęgnować.
Wybieraj wspólnie z dzieckiem: Daj mu się wykazać
Wreszcie, co nie mniej ważne, zaangażuj swoje dziecko w ten proces! Poproś o jego wkład w wybór kolorów, motywów dekoracyjnych i miejsca, w którym chce umieścić rzeczy. Da mu to poczucie własności i odpowiedzialności za swoją przestrzeń.
Twój wysiłek, miłość i wsparcie włożone w stworzenie pokoju dla Twojego małego ucznia, przyczynią się do jego rozwoju intelektualnego i emocjonalnego.
Potrzebujesz pomocy w aranżacji pokoju dla swojego małego ucznia? Skorzystaj z naszych usług doświadczonych projektantek i mam 🙂 Zaprojektujemy dla Twojego dziecka zachwycającą i inspirującą przestrzeń – prawdziwy pokój marzeń.
Sprawdź jak wygląda z nami współpraca on-line i wybierz pakiet projektowy, który najbardziej Ci odpowiada. Jeśli masz pytania, wątpliwości – zapraszamy do kontaktu 🙂